Białe zasłony

Geniusz często tkwi w prostocie, czego przykładem jest właśnie ten pomysł. Biały kolor odbija dużą część promieniowania słonecznego. Ta cecha sprawia, że latem lepiej ubierać się w odzież o tym kolorze i podobnych barwach. Czemu więc nie wykorzystać tej właściwości także w przypadku chłodzenia mieszkania latem?

 

Sprawdzenie tej metody walki z upałami niewiele kosztuje. Zasłony nie muszą przecież być drogie. Efekty chłodzenia są jednak przeciętne. Zabezpieczenie okien tkaniną tylko ogranicza dopływ ciepłego powietrza do mieszkania. Do aktywnego chłodzenia pomieszczeń potrzeba czegoś więcej, np. wentylatora.

Wentylatory stojące i sufitowe

Kolejny prosty, a przy tym skuteczniejszy sposób ochładzania mieszkania latem. Niewielkie stojące wentylatory można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Niestety, takie urządzenie wznieca powietrze tylko w miejscu, w którym się znajduje. Do zmniejszenia temperatury w większym pokoju potrzeba dużego i droższego sprzętu.

 

Modele stojące zajmują przestrzeń na stole albo w kącie pokoju. Zwłaszcza w małych mieszkaniach bywa to problemem. Warto więc zastanowić się nad montażem wentylatora sufitowego. Wprawi on powietrze w ruch z równie dużą siłą, co urządzenie stawiane na podłodze. Przy tym nie zajmie powierzchni użytkowej.

Folia przeciwsłoneczna

W pomysłach na ochładzanie mieszkania latem warto podpatrywać nie tylko sąsiadów, ale i firmy zarządzające biurowcami. Wiele z nich okleja okna w swoich budynkach foliami, które odbijają światło. Co ważne, po nałożeniu materiału na szkło, do wnętrza nadal wpada światło dzienne.

 

Cena rolki takiego materiału zależy m.in. od stopnia jego przezroczystości. Oprócz tego dopłaca się za folie dające efekt lustra weneckiego. Ze względu na sposób montażu (po zewnętrznej stronie okna), tego typu produkty są wodoodporne. Po naklejeniu na szybę bez obaw można myć powierzchnię.

 

Samoprzylepne folie słoneczne nadają się do montażu na powierzchniach pionowych i pochyłych. Wcześniej warto jednak sprawdzić, czy producent dopuszcza naklejanie swojego wyrobu na obu rodzajach płaszczyzn, czy tylko na wertykalnych. Nawet jeśli tak jest, gwarancja na montaż bywa wtedy krótsza.

Rolety termoizolacyjne

Wśród bardziej zaawansowanych metod radzenia sobie z upałami znajdują się też rolety pokryte cienką warstwą aluminium. Wystarczy je zasunąć, nim temperatura zacznie rosnąć, by w pokoju utrzymywał się przyjemny chłód. Niestety, tak jak w przypadku folii i zasłon, powietrze nie krąży po mieszkaniu.

 

Choć ta kwestia jest oczywista, warto pamiętać, że po zaciągnięciu rolet w pomieszczeniu zrobi się ciemno. Do tego po kilku latach materiał wypłowieje. Z tego powodu trzeba przemyśleć, czy opłaca się kupować wyrób w intensywnych odcieniach. Lepszym wyborem wydaje się wariant biały, kremowy i podobne.

System chłodzenia sufitowego

Wszystkie poprzednie sposoby ochładzania mieszkania latem były dość tanie. Chłodzenie sufitowe to już propozycja dla osób, które są gotowe wydać duże pieniądze. System rur, w których krąży chłodna woda, należy przecież zamaskować. Tym samym do kosztów inwestycji dochodzi montaż podwieszanego sufitu.

 

W zamian za duży wydatek dostaje się bardzo efektywny mechanizm. Płynąca w rurach ciecz rzeczywiście obniża temperaturę wnętrza. Innymi słowy, chłodzenie sufitowe to coś znacznie więcej niż tylko prosta blokada promieni słońca czy wzniecania ruchu powietrza przy pomocy wentylatora.

 

Chłodzenie sufitowe sprawdzi się zwłaszcza w dużych domach. Dzięki takiemu systemowi temperatura spada w całym pomieszczeniu, a nie tylko w jednym punkcie. W ten sam sposób można też ogrzać pokój. Niektórzy producenci oferują łączone systemy cyrkulacji zimnej i ciepłej wody w rurach.

Rekuperator z klimatyzatorem

Do włączenia klimatyzacji w upalny dzień raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Pod względem skuteczności w chłodzeniu powietrza takie urządzenie przewyższa wszystkie dotychczasowe propozycje. Jego wadą jest jednak brak możliwości wymiany powietrza. W pomieszczeniu krąży cały czas ten sam gaz.

 

Właśnie dlatego warto zainteresować się systemem łączącym funkcję klimatyzacji i wymiennika powietrza. Rekuperator najpierw odprowadzi je na zewnątrz. Tym samym z pomieszczenia ulecą mikroorganizmy, które szkodzą zdrowiu. Do wnętrza dostanie się za to przefiltrowany i jednocześnie ochłodzony tlen z dodatkami.

 

Tak jak system chłodzenia sufitowego, rekuperator z klimatyzatorem zimą może służyć do podwyższania temperatury w domu. Niestety, najskuteczniejszy mechanizm jest jednocześnie tym najdroższym. Z tego powodu chłodzenie i ogrzewanie najlepiej włączać na krótko i tak kontrolować rachunki za prąd.

Chłodzenie mieszkania latem nie musi być drogie

Domowe sposoby na walkę z upałami bywają kosztowne. Na szczęście nie trzeba od razu wydawać fortuny, by ochłodzić mieszkanie latem. Zamierzony cel najlepiej osiągnąć poprzez zastosowanie więcej niż jednej z zaproponowanych metod. Dobrym pomysłem jest m.in. montaż rekuperatora i naklejenie folii na szyby.

 

Wykorzystanie tych dwóch rozwiązań pozwoli utrzymać chłód w domu i nie wydać majątku na energię elektryczną. Wystarczy rano zamknąć okna i włączyć urządzenie np. na 15 minut. Dzięki temu w pomieszczeniu zrobi się chłodno. Następnie przez kolejne godziny przed żarem dom ochroni folia przeciwsłoneczna.

 

Warto też przemyśleć inne kombinacje metod ochładzania mieszkania latem. W każdym układzie uda się osiągnąć pożądany efekt i utrzymać go przez większą część dnia. Nie ma więc powodu, by obawiać się upałów. Wręcz przeciwnie – najcieplejsze miesiące roku staną się równie przyjemne, jak wiosna i jesień.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem