Domy drewniane są przede wszystkim przyjazne człowiekowi i jego codziennej egzystencji. Drewno ma specyficzny zapach, wydzielają go naturalne oleje eteryczne, smoła, kwasy, garbniki i tłuszcze, drzewa iglaste mają zapach żywic, a liściaste garbników.

Domy drewniane maja specyficzna aurę, wiążąca się z jego zapachem i odgłosami skrzypnięć, stuków pracującej struktury nie ma sobie równej, a drewniany budulec i wykończenie wnętrza nie grozi mieszkańcom wydzielaniem szkodliwych chemicznych substancji.

Domy drewniane maja swój urok, gdyż drewno jako budulec ma specyficzny kolor, który nadają mu znajdujące się w nim kwasy, smoła i barwniki. Także rysunek usłojenia, tekstura, połysk składają się na niepowtarzalną urodę drewna i sprawiają, że domy drewniane zachwycają swoim urokiem. Wielokierunkowe badania i prace nad ulepszaniem własności drewna stanowią szybko rozwijającą się gałąź nauki i przemysłu.

Zainteresowanie tym materiałem, po latach hegemonii stali i betonu w budownictwie, w ostatnim czasie szybko rośnie i wpływa na fakt, iż domy drewniane stają się coraz bardziej popularne. Domy drewniane to ostatnimi czasy bardzo popularne budownictwo jednorodzinne w naszym kraju. Coraz więcej osób mających zamiar budować własne lokum wybiera domy z drewna. Domy drewniane maja poza tym swój klimat i tworzą przyjazną dla mieszkania atmosferę, dzięki czemu żyjemy bardziej ekologicznie i mamy bliższy kontakt z natura i pozytywną energia jaką uzyskujemy dzięki niej.

W Polsce na hasło drewniany dom, zwykle przychodzi nam na myśl góralska chata zbudowana z ułożonych na sobie bali. Kiedy to samo hasło usłyszałby ktoś z ameryki lub kanady pomyślałby o czymś zupełnie innym, o domu, który posiada tzw. szkielet drewniany. Tego typu konstrukcje są tam chlebem powszednim i zaczynają zdobywać coraz większą rzeszę fanów także w naszym kraju.

W Ameryce Północnej projekty domów jednorodzinnych są w 90 % wykonywane w tej technologii. Dobrze byłoby więc wiedzieć co to właściwie jest ten dom z drewnianym szkieletem i czemu jest on taki popularny ?

Jak sama nazwa wskazuje podstawą takiego domu jest drewniany szkielet, sprawia on że dom jest bardzo lekki i nie wymaga masywnego fundamentu. Naturalne właściwości drewna sprawiają, że w środku wytwarza się bardzo przyjazny dla człowieka mikroklimat. W dodatku drewno posiada właściwości termoregulacji, dzięki czemu w zimie taki dom jest cieplejszy, a w lecie w środku można poczuć przyjemny chłód. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów z bali, domy które posiadają szkielet drewniany nie są w całości wykonane z drewna. Na zewnątrz dom jest pokrywany niepalnymi cementowo-wiórowymi płytami, a od wewnątrz ognioodporną watą bazaltową. Ściany takiego domu zawierają kilka warstw izolacji, które mają zapobiegać nadmiernej wilgotności, a także zatrzymywać ciepło w środku. Montuje się również specjalną membranę chroniącą przed wiatrem. Zewnętrzne ściany można wykańczać wedle życzenia, zarówno tynkiem elewacyjnym jak i sidingiem, płytkami ceramicznymi itd.

Firmy, które zajmują się w Polsce budową takich domów swoją ofertą obejmują już większość regionów i dużych miast. Gdy przeglądam projekty domów Kraków, Warszawa czy Wrocław mają ogromną ofertę firm gotowych dla nas taki projekt zrealizować. W chwili obecnej popularność tej technologii sprawiła, że dostęp do niej jest bardzo łatwy i jeżeli będziemy chcieli mieć dom z drewnianym szkieletem na pewno nie będzie problemu z wyborem odpowiedniego dla nas projektu czy znalezieniem jego wykonawcy.

 

Jeżeli zdecydowaliśmy się na budowę własnego domu i czytamy jakie trendy obecnie obowiązują w branży budowlanej na pewno trafimy na duży wybór domów drewnianych wyknanywanych w technologii szkieletu drewnianego. Ta technologia zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność i dobrze byłoby wiedzieć na czym ona polega.

W tego typu konstrukcjach dach, ściany i stropy konstruowane są z małogabarytowych elementów drewnianych. To właśnie określane jest jako lekki szkielet drewniany. Konstrukcję nośną dla szkieletu stanowią betonowe ławy fundamentowe zbrojone konstrukcyjnie, oraz murowane lub wylewane ściany fundamentowe zwieńczone żelbetowym wieńcem obwodowym.

Ściany zewnętrzne budynku wykonane są z poziomej podwaliny, do której montowane są drewniane słupki konstrukcyjne o rozstawie 40-60 cm, zwieńczone oczepem. Przestrzeń między słupkami wypełniana jest wełną mineralną. Na słupki od zewnętrznej strony montowane są płyty poszycia OSB 3, folia wiatroizolacyjna i izolacja termiczna (styropian ryflowany). Dzięki temu dom posiadający szkielet drewniany jest odporny na wychładzanie spowodowane dużym wiatrem i zachowuje ciepło wewnątrz pomieszczeń. Z zewnątrz do wykończenia elewacji można użyć różnych materiałów, np. tynku akrylowego lub okładziny drewnianej. Decyzja w tym zakresie jest pozostawiana inwestorowi.

W ścianach wewnętrznych domów posiadających szkielet drewniany montuje się folię paroizolacyjną i płyty G-K. Konstrukcja ściany wewnętrznej jest wykonana tak samo jak zewnętrznej. Podwalina z słupkami konstrukcyjnymi i oczepem. Płyty G-K są montowane na tych słupkach.

Strop między kondygnacyjny wykonuje się układając drewniane belki na wewnętrznych ścianach nośnych i na podporach belek zlokalizowanych w ścianach zewnętrznych budynku. Rozstaw i przekrój belek zależy od wielkości obciążeń i długości elementu. Przestrzeń między belkami wypełnia się wełną mineralną. Od dołu montuje się płyty G-K stanowiące sufit. Na górnej powierzchni belki montuje się płyty poszycia z płyt OSB, następnie w zależności od przeznaczenia pomieszczenia jak i indywidualnych wymagań inwestora, warstwy wykończeniowe (np. biała podłoga, płytki ceramiczne na podwójnej płycie poszycia przełożonej izolacją przeciwwilgociową).

Cały dom zwieńczany jest dachem, którego konstrukcja, tak jak reszty domu, wykonana jest z drewna. Więźba dachowa jest dodatkowo ocieplona płytami z wełny mineralnej. Od wewnątrz montowane są płyty G-K, które stanowią sufit. Dach z zewnątrz pokrywany jest ceramicznymi lub cementowymi dachówkami montowanymi na łatach.

Jak łatwo zauważyć domy drewniane, które posiadają szkielet drewniany nie muszą koniecznie być wykańczane drewnem. Drewniany jest tylko szkielet domu, wykończenie zależy głównie od naszych własnych potrzeb i gustów.

Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Było to prawie 700 lat temu i od tego czasu sporo się zmieniło w branży budowlanej.

Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Było to prawie 700 lat temu i od tego czasu sporo się zmieniło w branży budowlanej. Budownictwo murowane, kiedyś postrzegane jako znak postępu, dzisiaj staje się symbolem tradycji. Jako postępowe i innowacyjne coraz częściej określane są natomiast domy z drewna. Można powiedzieć, że i w tym wypadku historia zatoczyła koło.

Co się stało ? Czemu technologia wyparta setki lat temu dziś powraca jako bardziej nowoczesna od tej, która ją zastąpiła ? Właściwie trzeba powiedzieć, że zmieniło się wszystko. Zaczynając od funkcji jakie w dzisiejszych czasach mają spełniać nowe konstrukcje, a kończąc na oczywistym stwierdzeniu, że domy z drewna w dzisiejszych czasach różnią się właściwie wszystkim od tych z przed wieków. Ludzie budując domy w przeszłości mieli zupełnie inne priorytety niż te, które mamy teraz myśląc o naszym własnym domu. Dom musiał być bardzo wytrzymały, czasami musiał służyć jako twierdza, pozwalająca na obronę przed najeźdźcami. W wypadku pożaru musiał natomiast być na tyle odporny na ogień, żeby właściciel z pomocą sąsiadów lub rodziny był w stanie prymitywnymi metodami go ugasić zanim zdołałby naruszyć konstrukcję budynku.

Od tego czasu zmieniło się wszystko. Domy z drewna są w dzisiejszych czasach dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu prawie tak wytrzymałe na ogień jak konstrukcje murowane. W dodatku, czas który mija od powstania płomieni do ich ugaszenia jest obecnie kilkakrotnie krótszy, bo walką z pożarem zajmują się wyspecjalizowane służby, które informacje o zagrożeniu mogą uzyskać błyskawicznie od każdej osoby, która zauważy ogień. Kolejną różnicą między zamierzchłymi czasami, a współczesnością jest zmiana funkcji jaką spełnia dom. Dzisiaj dom nie musi już spełniać funkcji twierdzy obronnej. Zupełnie inne są zagrożenia, z którymi się musimy mierzyć. Od domu oczekujemy teraz, przede wszystkim tego, żeby był wygodny i przyjazny dla nas. Domy z drewna przez to, że wykonywane są z naturalnych materiałów sprawiają, że mieszkanie w nich jest dużo przyjemniejsze niż w tych murowanych.

Konstrukcje murowane mają oczywiście swoje zalety, ale mają też wady. Tak samo jest z konstrukcjami drewnianymi. Przy wyborze materiałów, z których chcemy mieć wykonany nasz dom trzeba dobrze zapoznać się z plusami i minusami obydwu tych technologii i wybrać tą, której właściwości będą najlepiej spełniały nasze oczekiwania. Wydaje się, że dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu i nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym, w dzisiejszych czasach domy z drewna dużo lepiej spełniają wymagania większości osób planujących budowę własnego domu.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem